Związek Metropolitalny
Kategoria: Badania ankietowe mieszkańców
Zapraszamy do czynnego udziału w dyskusji. Państwa opinia i uwagi mogą mieć znaczący wpływ na kształt konsultacji organizowanych w naszym mieście.
Joanna Grabarczyk, 21/03/2016 18:02:29
Czy Sosnowiec podejmie wzorem Dąbrowy Górniczej podjęcie uchwały lub innych działań nt. nazwy metropolii, która uwzględniałaby również pierwiastek zagłębiowski?
Piotr Bielecki, 22/03/2016 21:41:45
Panie Piotrze,
w Sosnowcu zawsze staramy się podkreślać naszą zagłębiowską tożsamość, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie prace nad podobną uchwałą również zostaną podjęte.
w Sosnowcu zawsze staramy się podkreślać naszą zagłębiowską tożsamość, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie prace nad podobną uchwałą również zostaną podjęte.
Piotr Deląg, 23/03/2016 08:07:07
Moim zdaniem miasta Zagłębia Dąbrowskiego + Jaworzno, powinny utworzyć własną, niezależną od Śląska metropolię. Oczywistym jest fakt, że śląskie miasta, będące w większości będą chciały zadbać o swój interes. W ramach takiego tworu administracyjnego można by powołać własną komunikację miejską, na bazie sosnowieckiego PKM-u, bo to co się dzieje w KZK GOP, wysokości opłat odprowadzanych przez miasta do związku to jakaś kpina...
Marek Wr., 25/03/2016 13:44:10
Z tego co mi wiadomo nie ma możliwości w ramach obecnie brzmiącej ustawy metropolitalnej utworzenie związku metropolitalnego bez miasta wojewódzkiego (cytuję: "Za obszar metropolitalny w rozumieniu ustawy uznaje się spójną pod względem przestrzennym strefę oddziaływania miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa").
Nie wyobrażam sobie jednak żeby nie było w nazwie metropolii członu "zagłębiowski" i to najlepiej bez nazwy "Silesia".
Nie wyobrażam sobie jednak żeby nie było w nazwie metropolii członu "zagłębiowski" i to najlepiej bez nazwy "Silesia".
Jakub ----, 29/03/2016 15:13:59
Uważam, że zmiana nazwy związku metropolitalnego z uwzględnieniem pierwiastka zagłębiowskiego jest wręcz konieczna. Zwróćmy uwagę, że do tej pory Zagłębie (także Bielsko i Częstochowa) były pomijane w najważniejszej nazwie naszego regionu, jaką jest nazwa województwa (województwa wyłącznie śląskiego) i ze Śląskiem do tej pory jest wyłącznie kojarzone de facto w całym kraju. Straciliśmy na tym, jak sądzę, przynajmniej marketingowo. Myślę, że stworzenie związku metropolitalnego (z członem zagłębiowskim) na chwilę obecną jest potrzebne, natomiast należałoby się zastanowić w przyszłości nad większą inicjatywą, np. stworzeniem odrębnego województwa dla Zagłębia, np. z Częstochową. Mieszanie odrębnych kultur, historii i mentalności zawsze wychodziło ze stratą dla Zagłębia. Poza tym cały nasz region województwa jest typową de facto konurbacją, co oznacza z definicji "typ aglomeracji policentrycznej złożonej z kilku miast położonych blisko siebie, z których żadne nie dominuje. Miasta te pełnią rozmaite funkcje, dzięki czemu się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej łączącej poszczególne miasta", co nierozerwalnie wiąże się ze stworzeniem wspólnej komunikacji miejskiej, natomiast typowe dla aglomeracji "wybijanie się" jednego miasta ponad inne, w tym wypadku wojewódzkiego, ewidentnie będzie najbardziej służyć temu miastu. A że Katowice są śląskie to, jak sam Pan powiedział, oderwanie się Zagłębia nie bardzo jest możliwe. Wg mnie tworzenie metropolii jest totalnie sztucznym tworem, które niekoniecznie temu regionowi będzie służyć, ale jeżeli mamy do wyboru aglomerację śląską i śląsko-zagłębiowską, to oczywiście popieram to drugie.
Karina Horzelska, 29/03/2016 17:29:10